Jak zmotywować dziecko do nauki?

Nie wszystkie dzieci to prymusy, które z zapałem uczą się i zaglądają do podręczników. Prawda jest taka, że większość dzieci przechodzi okresy, w których jest wyraźnie zniechęcone szkolnymi obowiązkami. Mądry rodzic powinien zareagować w odpowiednim czasie, by zmotywować swoje dziecko do nauki i pobudzić w nim ciekawość do nauki.

Najłatwiej sytuacja wygląda w przypadku najmłodszych dzieci. Gra edukacyjna, odpowiednia książka, rozmowy i zabawy z rodzicem – często wystarczą, by zaciekawić dziecko.

Aby zmotywować starsze dzieci do nauki, warto wcześniej przeprowadzić wywiad jak nasze dziecko się uczy. Być może kłopoty z nauką wynikają z trudnościami z koncentracją – hałas w domu, brak własnego kąta do nauki, nieodpowiednia dieta lub higiena. Dzisiaj komputery są atrakcyjną alternatywą dla dzieci, które przekładają świat wirtualny nad rzeczywisty. Pamiętaj, że od twojego podejścia zależy powodzenie misji, dlatego unikaj kar i krzyków. System motywujący sprawdza się dużo bardziej niż groźby i wymuszenia. Dla dziecka, nawet najbardziej zamkniętego, rozmowa z rodzicem ma największą wartość – próby jakie podejmujesz są dowodem, że ktoś się o nie troszczy. Na początek warto zaproponować wspólne odrabianie lekcji i naukę do momentu poprawy sytuacji w szkole. Jeśli pociecha niechętnie odniesie do tego pomysłu, możesz zaproponować, że na początek będziesz tylko sprawdzał, czy lekcje są odrobione. Z czasem oczywiście zaangażujecie się razem w naukę.